Учителските задължения извън прякото преподаване са неизброими. Днес ще се опитам да добавя няколко аргумента „ЗА“ включването на още едно – събирането в класьори на писмените изпитвания на учениците. Това далеч не е нова практика в българското училище, но ми се иска да изведа няколко начина на употреба на вече събраните писмени работи.
1.За трудни разговори с родители – на всеки учител рано или късно му се случва да води разговор с нечий родител относно получена оценка. За жалост чуваемостта в такава ситуация е доста понижена, т.е. една ниска оценка често прави родителите афектирани до степен да не могат да разсъждават рационално. В този случай е най-добре да заложите на физическо доказателство за думите си без да изпадате в режим на оправдаване.
2.За трудни разтовори с администрация – друга възможна ситуация, особено, когато сте нов учител, е свързана с оспорване от страна на училищната администрация на оценките, които поставяте. С умиление си спомням как една класна и един помощник-директор стояха от двете ми страни, докато за пръв път оформях срочни оценки на един клас и щателно ме разпитваха защо на този такава оценка, а пък на онзи – онази. С най-добри чувства го правеха, но все пак е добре от рано да заявите своето място в училище и да докажете своя професионализъм.
3.За база данни с грешки, които са безценни – децата могат да сбъркат неща, които вие никога не сте си помисляли, че могат да се сбъркат. Ако събирате писмените изпитвания, в някой хипотетичен свободен миг (похвалете се къде расте това чудо невиждано в учителското ежедневие) може да си извадите по-интересни грешки и да ги използвате при следващи свои задачи за учениците или да си направите анализ и да попромените някое контролно преди да го използвате за други ученици следващата учебна година.
4.За да създавате култура на самоанализ и самооценка – в отделна публикация ще говорим по-подробно за това, но идеята е, че когато имат събрани на едно място своите контролни учениците могат да бъдат научени как да правят анализ на собствените си резултати и да ги сравняват с общия резултат на класа или випуска.
5.За да създавате ритъм на работа в класната стая – за по-малките деца е полезно да има процедури и да знаят в коя ситуация как да реагират. Ако създадете традиция, че вие връщате контролно, а пък те имат три дни да го върнат с подпис, а после трябва да го приберат на подходящото място в папката си за определено време, то те ще имат усещане за сигурност, те ще имат контрол над тази ситуация и няма да имат затруднения с това връщат ли се или не контролните, кои се подписват и кои не…
6.Като средство за мотивация – някои деца обичат техните неща да са хубави и няма да искат да имат недобри оценки в тяхната папка. Може и да звучи странно, но и това се случва и може да бъде използвано като стимул за това учениците винаги да дават най-доброто от себе си.